گیــــلان تــایــپ


  برخی نکات تایپ و ویراستاری   در تايپ به زبان فارسي علائم (مانند نقطه، ويرگول، دو نقطه، خط فاصله و موارد مشابه) مي‌بايست به زبان فارسي تايپ شوند. براي تايپ علائم از

تماشای جزئیات بیشتر

! ما میدانیم شما چه چیزی نیاز دارید


گیلان تایپ با همکاری تایپیست ها و مترجمان با تجربه سعی در این دارد که بهترین و با کیفیت ترین کار را برای کسانی که به ما اعتماد کرده اند در سریع ترین زمان ممکن تحویل داده و اعتماد بیشتری را کسب نماید. انجام کلیه خدمات تایپ و ترجمه با کمترین قیمت و در کمترین زمان ! متون خود را جهت تایپ و یا ترجمه از طریق ایمیل یا تلگرام ما که در منوی ارسال سفارش می باشد ارسال کنید.

! شروع کن

خدمات ما نسبت به شما


طرحی از جنس الماس

تمامی طراحی ما استاندارد بوده و با بهترین کیفیت عرضه میشود

ارسال سفارشات

ارسال سریع سفارشات شما کمتر از یک هفته

تغییر در طراحی

شما میتوانید بعد از سفارش خود تغییراتی در طرح خود ایجاد کنید

ساخته شده توسط عشق

تمامی محصولات ما تمام عشق ساخته شده اند

برخی نکات تایپ و ویراستاری
برخی نکات تایپ و ویراستاری

 

برخی نکات تایپ و ویراستاری

 

 1. در تايپ به زبان فارسي علائم (مانند نقطه، ويرگول، دو نقطه، خط فاصله و موارد مشابه) مي‌بايست به زبان فارسي تايپ شوند. براي تايپ علائم از تغيير زبان از فارسی به انگليسي خودداري نماييد. گاهی افراد در هنگام تایپ برای علائمی مانند . ، : - و مواردی از این قبیل صفحه کلید را بطور مرتب به انگلیسی تبدیل کرده و از علائم . , : - استفاده می‌کنند که مشکلاتی را بوجود می‌آورد.

علائم (كه در بالا معرفي شده‌اند) به حرف قبل متصل و از حرف بعد يك جاي خالي فاصله دارند. از قرار‌دادن فاصله در دو طرف این علامت‌ها خودداري كنيد. در مورد پرانتز به اين صورت عمل شود كه بين كلمات داخل پرانتز و علامت پرانتز هيچ فاصله‌اي قرار داده نشود ولي كلمات بيرون پرانتز با علامت پرانتز يك فاصله داشته باشند. نمونه‌ی آن در همین صفحه مشاهده می‌شود.

استفاده از فقط یک فاصله (Space) در بین کلمات رعایت شود. گاهی بیش از یک فاصله بین کلمات قرار داده می‌شود که غلط است. همچنین برخي افراد فاصله خالی بين کلمات را تایپ نمي‌کنند که غلط است. این اشتباه برای کلماتی پیش می‌آید که ذاتاًٌ به کلمات دیگر نمی‌چسبند. مانند: «دانشگاه وصنعت» که که فرم صحیح آن «دانشگاه و صنعتی» است.

برای حذف فاصله اضافي که قبلاً در متن خود تایپ کرده‌اید، از ابزار جایگزینی که در Microsoft Word موجود است استفاده کنید. براي اين منظور کافي است با فشردن ترکیب کلید Ctrl و h پنجره تعويض را باز کنيد. در پنجره‌ي باز شده در باکس بالا دو Space و در باکس پایین یک Space درج کنید و کليد Replace All را کليک کنيد. البته معمولاً لازم است تا چندین بار این عمل را انجام دهید تا تمام فاصله‌های بیش از دو Space نیز جایگزین شوند.

 1. برای درج «جداشدگی متصل» در برخی کلمات مانند «خانه ها» بجای Space در بین «خانه» و «ها» از ترکیب کلیدهای Shift و Space استفاده کنيد. البته لازم است تا قبلاً در کامپیوتر شما ترکیب این دو کلید به عنوان «جداشدگی متصل» تعریف شده باشد. در این حالت کلمه «خانه‌ها» بدست می‌آید. این کلمه اگر در آخر سطر نیز قرار گیرد همواره «خانه» و «ها» در یک سطر در کنار هم نمایش داده می‌شوند. برخی دیگر از مواردی که در این دستور قرار می‌گیرند عبارتند از: «می» در ابتدای کلماتی مانند «می‌باشد» و موارد مشابه. در صورتي که ترکیب کلیدهای Shift و Space در کامپيوتر شما تعريف نشده است، مي‌توانيد از ترکیب سه کلید Shift و Ctrl و 2 استفاده کنيد (ابتدا کلید Shift را نگه دارید و سپس کلید Ctrl را نگه دارید و در حالی که هنوز این دوکلید را پایین نگه داشته‌اید، کلید 2 را نیز فشار دهید). البته در صورت تمایل می‌توانید در نرم‌افزارهاي تايپ مانند نرم‌افزار Microsoft Word ترکیب کلیدهای Ctrl و Space را به عنوان «جداشدگی متصل» تعریف کنید.

برای این کار به ترتیب زیر عمل کنید: از منوی Insert، گزینه Symbol را انتخاب کنید. در صفحه Special Characters به دنبال گزینه No-Width Optional Break بگردید. بصورت پیش‌فرض جلوی این این گزینه چیزی نوشته نشده است. پس از کلیک بر روی این گزینه، کلید Shortcut Key را کلیک کرده و پس از ظاهر شدن صفحه جدید، کلید Ctrl را نگهداشته و کلید Space را فشار دهید. حال کافی است تا کلید Assign را کلیک کرده و کلید Close را در این منو و منوی باز بعدی کلیک کنید. از این پس می‌توانید از ترکیب کلیدهای Ctrl و Space بجای ترکیب سه کلید Shift و Ctrl و 2 استفاده کنید.

 1. از درج فاصله خالی در آخر جمله خودداری کنید. گاهي افراد پيش يا پس از نقطه‌ي آخر جمله از يک Space استفاده مي‌کنند که صحيح نيست.
 2. هنگام تايپ كلماتي كه مي‌بايست همواره در كنار يكديگر قرار گيرند بجاي استفاده از كليد Space ، از ترکیب همزمان كليد‌هاي Shift و Ctrl و Space استفاده كنيد. این ترکیب کلید‌ها در حالت فارسی و انگلیسی قابل استفاده است. کاربرد اين کليدها در زماني است که قصد تايپ يک عبارت انگليسي در بين متن فارسي را داريد و مايل نيستيد برخي کلمات عبارت انگليسي به سطر بعد انتقال يابد.
 3. در شروع پاراگراف یک تو رفتگی تعریف کنید. در اغلب متن‌ها این تو رفتگی یک سانتی متر است. در اين مورد استفاده از كليد Space صحيح نيست. برای چیدمان کلمات و عبارت‌ها در متن بجای استفاده از تعداد زیاد Space از امکانات Word استفاده کنید. برخی از این ابزار عبارتند از: چیدمان افقی (Align)، تو رفتگی (Indent) و یا Tab که هر کدام باید در جای خود استفاده شوند. البته توجه داشته باشید که در برخی متن‌ها (مانند چکیده مقالات) نباید از تو رفتگی استفاده کنید.
 4. چگونگي استفاده از Auto correct در سرعت بخشيدن به تايپ و همچنین جلوگيري از اشتباه كمك زيادي مي‌كند. اگر تاكنون از اين قابليت در نرم افزار تايپ استفاده نكرده‌ايد، حتماً آنرا فرا گرفته و از آن استفاده کنید.
 5. در متن خود از فونت مناسب استفاده کنید و به استفاده از فونت پیش‌فرض اکتفا نکنید.
 6. اگر می‌خواهید بخشی از متن از آغاز صفحه بعد شروع شود بجای استفاده از تعداد زیادی Enter از یکبار فشار دادن ترکیب کلید‌های Ctrl و Enter استفاده کنید.
 7. يكسان‌نويسي در تمام متن رعايت شود. براي مثال اگر عبارت زغال‌سنگ بصورت جدا تايپ شده است، از شكل پيوسته (يعني زغالسنگ) استفاده نشود.
 8. در زبان انگليسي در تايپ اسامي مشخصه مانند نام شهرها، كشورها، شركت‌‌ها، افراد و نشاني آنها، شروع كلمه با حرف بزرگ تايپ شود (مانند Tehran به جاي tehran).
 9. برای تایپ علامت‌های «» از ترکیب کلید‌های Shift+K و Shift+L استفاده کنید.
 10. برای تایپ علامت‌های [] از ترکیب کلیدهای Shift+I و Shift+O استفاده کنید.
 11. کلماتی که دارای معنی مشخص هستند را جدا بنویسید. مانند: این که، به کار بستن.
 12. املای صحیح کلماتی که خیلی معمول نیستند را با لغت‌نامه کنترل کنید.
کد امنیتی رفرش

همین حالا ما را لمس کنید


. آیا شما برای ایجاد پروژه جدید با ما آماده هستید ؟ خیلی خوب . از طریق ایمیل و شماره تماس با ما درمیان بگذارید
ما در اسر وقت به سفارش شما رسیدگی میکنیم

123-456-6789