گیــــلان تــایــپ


  مقاله گردشگری و انواع آن   تعریف و مفهوم گردشگری گردشگری یا توریسم واژه ای است فرانسوی که از ریشه (تور) گرفته شده است. تور در زبان فرانسه به معناهای زیر آمده است: حرکت د

تماشای جزئیات بیشتر

! ما میدانیم شما چه چیزی نیاز دارید


گیلان تایپ با همکاری تایپیست ها و مترجمان با تجربه سعی در این دارد که بهترین و با کیفیت ترین کار را برای کسانی که به ما اعتماد کرده اند در سریع ترین زمان ممکن تحویل داده و اعتماد بیشتری را کسب نماید. انجام کلیه خدمات تایپ و ترجمه با کمترین قیمت و در کمترین زمان ! متون خود را جهت تایپ و یا ترجمه از طریق ایمیل یا تلگرام ما که در منوی ارسال سفارش می باشد ارسال کنید.

! شروع کن

خدمات ما نسبت به شما


طرحی از جنس الماس

تمامی طراحی ما استاندارد بوده و با بهترین کیفیت عرضه میشود

ارسال سفارشات

ارسال سریع سفارشات شما کمتر از یک هفته

تغییر در طراحی

شما میتوانید بعد از سفارش خود تغییراتی در طرح خود ایجاد کنید

ساخته شده توسط عشق

تمامی محصولات ما تمام عشق ساخته شده اند

مقاله گردشگری و انواع آن
بانک مقاله و آموزش نکات ورد، word، آفیس
مقاله گردشگری و انواع آن

 

مقاله گردشگری و انواع آن

 

تعریف و مفهوم گردشگری

گردشگری یا توریسم واژه ای است فرانسوی که از ریشه (تور) گرفته شده است. تور در زبان فرانسه به معناهای زیر آمده است: حرکت دورانی (چرخش)، عمل پیمودن ،طی کردن پیرامون، سیرکردن و گردش نمودن. به نظرپیر لاروس، توریسم یا گردشگری عمل مسافرت به منظور تفنن و لذت است و گردشگر یا توریست کسی است که برای خشنودی خود و لذت بردن مسافرت می کند (محلاتی،2:1380).

براساس معانی عام ، گردشگری به فعالیت های که گردشگران و کسانی که تسهیلاتی برای آن ها فراهم می کنند، اطلاق می شود. گردشگرنیز کسی است که به گردش و گشت و گذار می رود، و در پی دیدن مناظر مختلف است (سلیمانپور،35:2006).

هم چنین به عقیده پل روبر، گردشگری عمل مسافرت کردن و رفتن به جایی غیر ازمکان همیشگی و متعارف زندگی به منظور لذت بردن است، حتی اگر این کار به جابجایی کوچکی همراه باشد، یا این که هدف اصلی از این جابجایی غیرتفنن و لذت جویی باشد. گردشگر نیزکسی است که این کار انجام می دهد، یعنی به دلیل کنجکاوی یا فراغت ، لذت بردن و تفرج و یا به منظور ادعای این که ((مسافرت)) کرده است ، به مسافرت می رود (محلاتی،2:1380)

در فرهنگ و ادبیات فارسی، توریسم یا جهانگردی به سفرکردن در قطار عالم ،به منظور تفریح، سیاحت ، زیارت و مسافرت به قصدی و بازگشت به محل سکونت اصلی ،اطلاق می شود و شامل سفرهای کوتاه و موقت به قصدهای غیر از محل سکونت اصلی به منظور سیر وسیاحت نیز می باشد (کاظمی،23:1380)

واژه توریسم یا گردشگری نخستین بار در سال 1811، در مجله ای انگلیسی به نام اسپورتینگ مگزین (مجله ورزش) مطرح شد. درآن زمان این لغت به معنای مسافرت به منظور تماشای آثار تاریخی و بازدید از مناظر طبیعی برای کسب لذت ، به کار می رفت( محلاتی،3:1380)

درسال 1963 کنفرانس بین المللی تجارت و توسعه سازمان ملل در رم پیشنهاد کرد، (( گردشگر یا بازدید کننده ی موقت کسی است که به منظور تفریح، استراحت، گذران تعطیلات، بازدید از نقاط دیدنی ، انجام امور پزشکی، درمان و معالجه ، تجارت، ورزش، زیارت، دیدار از خانواده، ماموریت و شرکت در کنفرانس ها، به کشوری غیر از کشور خود سفرمی کند. مشروط به این که مدت اقامت از 24 ساعت کمتر و از 3ماه بیشتر نبود، و کسب شغل و پیشه هم مدنظر نباشد. ( رضوانی، 17:1378).

سازمان  جهان گردشگری ، گردشگری را چنین تعریف می کند :

(( گردشگری عبارت است از مجموعه کارهایی که یک فرد در سفر و در مکانی غیر از محیط عادی خود برای مدتی که کمتر از 24 ساعت و بیشتر از یک سال نیست ، انجام می دهد، و هدف آن سرگرمی، تفریح، استراحت، ورزش، دیدار با اقوام و آشنایان، کسب و کار، ماموریت، شرکت در سمینار یا کنفرانس ، درمان، مطالعه، تحقیق، فعالیت های مذهبی و فعالیت هایی از این قبیل است )). (Wto،1999 )

اسمید گردشگری را شامل همه فعالیت هایی می داند که یک گردشگر در طول مدتی که وی به دلایل شخصی یا حرفه ای ، در جایی دور از مکانی که به طور معمول زندگی و کار می کند ،انجام می دهد. (smid,s.,23:2002)

 

دنباله مقاله در ادامه مطلب ...

 

عضویت شما در کمتر از 30 ثانیه
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
کد امنیتی رفرش

همین حالا ما را لمس کنید


. آیا شما برای ایجاد پروژه جدید با ما آماده هستید ؟ خیلی خوب . از طریق ایمیل و شماره تماس با ما درمیان بگذارید
ما در اسر وقت به سفارش شما رسیدگی میکنیم

123-456-6789