گیــــلان تــایــپ


  دانلود مقاله ظرفیت های موجود در تشکیل شورای آموزش و پرورش و ارائه راهکارها   چکیده مشورت و شورا در لغت از « شارالعسل » گرفته شده و به معنای بیرون آوردن

تماشای جزئیات بیشتر

! ما میدانیم شما چه چیزی نیاز دارید


گیلان تایپ با همکاری تایپیست ها و مترجمان با تجربه سعی در این دارد که بهترین و با کیفیت ترین کار را برای کسانی که به ما اعتماد کرده اند در سریع ترین زمان ممکن تحویل داده و اعتماد بیشتری را کسب نماید. انجام کلیه خدمات تایپ و ترجمه با کمترین قیمت و در کمترین زمان ! متون خود را جهت تایپ و یا ترجمه از طریق ایمیل یا تلگرام ما که در منوی ارسال سفارش می باشد ارسال کنید.

! شروع کن

خدمات ما نسبت به شما


طرحی از جنس الماس

تمامی طراحی ما استاندارد بوده و با بهترین کیفیت عرضه میشود

ارسال سفارشات

ارسال سریع سفارشات شما کمتر از یک هفته

تغییر در طراحی

شما میتوانید بعد از سفارش خود تغییراتی در طرح خود ایجاد کنید

ساخته شده توسط عشق

تمامی محصولات ما تمام عشق ساخته شده اند

مقاله ظرفیت های موجود در تشکیل شورای آموزش و پرورش و ارائه راهکارها
بانک مقاله و آموزش نکات ورد، word، آفیس
مقاله ظرفیت های موجود در تشکیل شورای آموزش و پرورش و ارائه راهکارها

 

دانلود مقاله

ظرفیت های موجود در تشکیل شورای آموزش و پرورش و ارائه راهکارها

 

چکیده

مشورت و شورا در لغت از « شارالعسل » گرفته شده و به معنای بیرون آوردن عسل از کندو به دست آوردن عسل ناب است . این لغت در اصطلاح به معنای به دست آوردن راه درست و متقن از طریق نظرخواهی از عقلا و خردمندان است . وجه تسمیه و مشاوره این است که بهترین اندیشه و محکم ترین رای از طریق نظرخواهی و گفتگو با دیگران همچون عسل ناب استخراج شده از کندو ، به دست می آید و هدایت و صلاح و خیرها و خوبی ها در پرتو آن تحصیل و موجب پیروزی می گردد .

دین مبین اسلام بر منزلت شورا تأکید فراوان نموده است . آیات و روایات بی شماری بر این موضوع دلالت دارد از جمله آیه شریفه 38 از سوره مبارکه شورا آن جا که می فرماید : « و آنان که امر خدا را طاعت و اجابت کردند و نماز برپا داشتند و کارشان را با مشورت یکدیگر انجام دادند. از آنچه روزی شان کردیم به فقیران اتفاق کردند . » و آیه 159 سوره آل عمران در سفارش پیامبر با اهل ایمان » بر آنان ببخشای و برایشان طلب آمرزش کن و در امور با ایشان مشورت نما و آنگاه که تصمیم گرفتی توکل بر خدا کن که خداوند توکل کنندگان را دوست دارد .»

پیامبر و ائمه معصومین نیز بر انجام امور با مشورت و شورا تأکید داشته اند . از جمله حضرت علی (ع) که در باب شورا فرامین بسیاری داشته و چنین فرموده اند . » من شاور الرجال شارکها فی عقولها » ( کسی که با انسانهای دیگر مشورت می کند در عقلهای آنان شریک است ) در جایی دیگر مشورت کردن را موجب دوری از استبداد دانسته و چنین بیان داشته اند : « انسان همین که خود را در سطح مشورت قرار داد از استبداد دور شده است . »

 در این مقاله سعی شده است ظرفیت های موجود در تشکیل شورای آموزش و پرورش و ارائه راهکارهایی جهت اجرای بهینه از آن مورد بررسی قرار گیرد.

 

مقدمه

 کشورهای توسعه یافته با اولویت قرار دادن آموزش و پرورش در صدر نیازهای جامعه به عنوان زیربنای توسعه ملی،‌ اصلاح و نوسازی نظام تعلیم و تربیت را با مشارکت و نظارت مردم محقق ساخته اند. اندیشمندان و صاحب نظران متفق القولند هر گونه هزینه در آموزش و پرورش نیروی انسانی در طولانی مدت سودآورترین نوع سرمایه گذاری است. 

مشارکت در آموزش و پرورش پدیده ای است که از دیرباز مورد توجه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه بوده است و این بدان معناست که دولت ها به تنها و با صرف اعتبارات کلان قادر به تأمین و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز اینگونه جوامع نیستند از این رو اندیشمندان همواره در تلاشند تا راهکارهای مناسب و  قانونمندی را برای حضور و تعامل همه جانبه مردم و مسئولان در عرصه تعلیم و تربیت فراهم نمایند. 

هدف از تصویب قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش:  

1-  تحقق مشارکت و نظارت مردم در امر آموزش و پرورش  

2-بهره گیری از کلیه منابع جهت توسعه و تجهیز فضاهای آموزشی وپرورشی  

3- تسهیل در فعالیتهای اجرائی آموزش و پرورش می باشد. 

اکنون با گذشت بیش از یک دهه از تصویب قانون تشکیل شوراها در سراسر کشور نتایج بررسی عملکردها بیانگر تلاش،‌ همیاری و وحدت نظر و اندیشه مردم و مسئولان در رفع موانع موجود و تسهیل در امر اجرایی آموزش و پرورش بوده است در این زمینه نقش مثبت شوراها که از سوی ائمه محترم جمعه، استانداران، فرمانداران، بخشداران و روسای سازمان ها و ادارات آموزش و پرورش و سایر اعضای محترم شوراها مورد عنایت ویژه قرار گرفته بسیار حائز اهمیت می باشد. 

از آنجایی که از دیدگاه قانون اساسی شوراها از مهمترین عامل بروز و ظهور و مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت فرهنگی،‌ اجتماعی،‌ اقتصادی و سیاسی محسوب می شوند و با عنایت به ارزیابی فعلی از نظام آموزش و پرورش کشور این اعتقاد و باور را در دست اندرکاران آموزش و پرورش هر چه نمایان تر ی سازد که آموزش و پرروش نیازمند عزم و اراده همگان است.  

بايد به اصل آزادى در يادگيرى ها بهاى بيشترى دهيم تا فرزندان ما در يك محيط آزاد آموزشى بياموزند درست فكر و عمل كنند.

 نهادهاى آموزشى و پرورشى بايد تلاش كنند مهارت هاى زندگى  همچون همكارى، هم انديشى و مشاركت در تصميم گيرى ها را در فرزندان تقويت و  آنها را با پيشرفت ها و عدم موفقيت هاى بشر در طول تاريخ آشنا كنند. همچنين آشناكردن   آنها با مسائل جهان كنونى در زمينه هاى محيط زيست، بحران انرژى، ازمهمترين مواردى است  كه بايد موردتوجه قرارگيرد.

 

ادامه مطلب در دنباله مطالب ...

 

عضویت شما در کمتر از 30 ثانیه
براي نمايش ادامه اين مطلب بايد عضو شويد !
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد

اگر قبلا ثبت نام کرديد ميتوانيد از فرم زير وارد شويد و مطلب رو مشاهده نماييد !
کد امنیتی رفرش
  • خودم 12:07  , 1393/10/30

    با سلام ممنون از تحقیق خوبتون.. کمال تشکر را دارم .. مسعود محبی

  • همین حالا ما را لمس کنید


    . آیا شما برای ایجاد پروژه جدید با ما آماده هستید ؟ خیلی خوب . از طریق ایمیل و شماره تماس با ما درمیان بگذارید
    ما در اسر وقت به سفارش شما رسیدگی میکنیم

    123-456-6789